Rozwój różnych gałęzi gospodarki na całym świecie powoduje, że zasoby naturalne są coraz mocniej eksploatowane. W przyszłości grozi nam ich wyczerpanie, jeśli wielkość produkcji i jej profil nie zmienią się. Wszystko to wymusza na przedstawicielach sfery gospodarczej zastosowanie odpowiednich mechanizmów chroniących środowisko naturalne, a co za tym idzie całą florę, faunę oraz zdrowie ludzi. Jednym ze sposobów na zapobieganie powyższym problemom stała się kontrola zanieczyszczeń, jakie są wprowadzane do otoczenia, w którym żyjemy. Prowadzi to do zwiększonego nacisku na aspekt oczyszczania ścieków przemysłowych i czynności z tym związanych, pod względem prawnym i nie tylko.
Czym są ścieki przemysłowe?
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo wodne (tekst jednolity: Dz. U. 2012 nr 0 poz. 145 z późn. zm.) w art. 9, ust. 1, p. 17) ściekami przemysłowymi nazywamy „ścieki, niebędące ściekami bytowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi, powstałe w związku z prowadzoną przez zakład działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową, a także będące ich mieszaniną ze ściekami innego podmiotu, odprowadzane urządzeniami kanalizacyjnymi tego zakładu”. Ścieki odprowadzane zarówno bezpośrednio do środowiska, jak i do specjalnych systemów kanalizacyjnych powinny każdorazowo spełniać określone prawem parametry jakościowe. Konieczne jest oczyszczanie zwłaszcza ścieków przemysłowych, które niejednokrotnie bywają toksyczne, dodatkowo stanowiąc ogromne zagrożenie dla całego ekosystemu.
Czym się zajmujemy?
Dla każdego naszego klienta jesteśmy gotowi przeprowadzić analizę potrzeb, sprecyzować je i odpowiedzieć na nie we właściwy sposób. Oczyszczanie ścieków przemysłowych wymaga przygotowania specjalistycznej koncepcji, aby możliwe było bezpieczne odprowadzenie ich do układu kanalizacyjnego. Oczyszczalnia przemysłowa wdrożona na gruncie Państwa działalności gospodarczej spełni takie założenia.
W asortymencie naszych usług w zakresie oczyszczania ścieków przemysłowych znajdują się:
- oczyszczanie ścieków przemysłowych,
- odzysk odpadów płynnych i wodorozcieńczalnych,
- transport odpadów płynnych, odbiór bezpośrednio od Klienta,
- usługi badań laboratoryjnych ścieków, wody.
Sposób dostarczania odpadów
Firma SANATOR-BIS zajmuje się dostarczaniem odpadów tzw. luzem, czyli przy pomocy cysterny oraz dzięki paletopojemnikom (IBC, ASP itp.) zarówno zwrotnym, jak i bezzwrotnym.
Oczyszczalnia ścieków przemysłowych ma bardzo odpowiedzialne zadania. Do jej głównych obowiązków należy odbiór i recykling skażonych odpadami wód przemysłowych. Pozwala to na odciążenie biologicznych oczyszczalni ścieków komunalnych, które dotychczas przejmowały w dużej mierze ciężar odbioru tych odpadów, co zakłócało ich biologię i prawidłowe funkcjonowanie. Prywatna oczyszczalnia biologiczna będzie solidnie chroniła środowisko naturalne, w którym żyjemy. Dzięki temu oczyszczanie ścieków przemysłowych stanie się sprawną i pod każdym względem bezpieczną czynnością.
Stosowane przez nas technologie
Oczyszczalnia Ścieków Przemysłowych powstała w wyniku dywersyfikacji rynku zagospodarowania odpadów przemysłowych przez Zakład Robót Sanitarnych Sanator-Bis Sp. z.o.o. wytwarzanych głównie w województwie łódzkim, ale także na terenie naszego kraju. W naszej oczyszczalni zastosowaliśmy innowacyjną technologię oczyszczania ścieków umożliwiającą porównanie procesu w systemie ciągłym. Uruchomienie oczyszczalni pozwoliło na wdrożenie zakupionych rozwiązań będących efektem prac badawczo-rozwojowych. Dotyczyły one oczyszczania ścieków nietypowych, z których Z.R.S. Sanator-Bis Sp. z.o.o. zetknął się w trakcie swojej długoletniej działalności.
Wysoka jakość świadczonych usług zapewniona jest dzięki doskonale wyszkolonym w tej dziedzinie pracownikom. Nasza oczyszczalnia umożliwia również prowadzenie dalszych prac nad rozwojem nowych metod zagospodarowania głównie płynnych odpadów przemysłowych.
Innowacyjna technologia, na jakiej bazują nasze przemysłowe oczyszczalnie ścieków, opierają się na nowatorskiej metodzie dozowania substancji chemicznych. Koncepcja pozwala na precyzyjne dorabianie składu substancji w zależności od rodzaju odpadów i poprawia efektywność m.in. takich procesów jak sendymentacja, flotacja czy deknatacja.
Linia technologiczna naszej oczyszczalni zbudowana jest z następujących modułów:
- sito obrotowe stacji przyjęć,
- zbiorniki do wstępnego rozdziału faz,
- instalacja rozdzielania emulsji,
- zbiorniki olejów odzyskanych i wody podczyszczonej,
- wibracyjne kontenery odwadniające typu EWC do odwadniania szlamów,
- szafa sterownicza z układem sterowania i oprogramowaniem.
Procesy oczyszczania ścieków
Oczyszczalnia ścieków przeprowadza proces oczyszczania nieczystości pochodzenia przemysłowego, realizując go w kilku etapach. Pierwszym jest dekantacja, w której fazy płynne cieczy o różnych gęstościach układają się warstwami i każda zostaje usunięta oddzielnie. Drugi to flotacja. Polega ona na pobieraniu części strumienia wody podczyszczonej. Woda ta, napowietrzona drobnymi pęcherzykami powietrza i poddana wysokiemu ciśnieniu zostaje wtryśnięta do strumienia ścieków surowych. Następnie pęcherzyki powietrza rozprężają się w postaci milionów mikroskopijnych drobin, będących ogniskami kondensacji zanieczyszczeń zawieszonych w ścieku. Pęcherzyki rozprężają się, wynosząc na powierzchnię zanieczyszczenia i tworząc na powierzchni kożuch flotatu. Kolejnym etapem jest strącanie, czyli odpowiednie ustawienie wartości pH realizowane poprzez dodanie organicznych środków sedymentujących. Powoduje to wytrącenie rozpuszczonych w wodzie zanieczyszczeń, takich jak: lekkie węglowodory, metale ciężkie, substancje podwyższające wartości ChZT oraz AOX do postaci zawiesiny. Ostatnim etapem jest kłaczkowanie, inaczej zwane flokowaniem. Zawiesiny unoszące się w wodzie wiążą się w powłokę hydratową mikrokłaczków organicznych. Dodanie polimeru powoduje rozrost kłaczków poprzez ich łączenie się ze sobą, aż do wielkości ok. 10 mm. W efekcie ścieki przemysłowe zostają oczyszczone i pozbawione toksycznych substancji zanieczyszczających środowisko.
Co mówią przepisy prawa?
Zgodnie z rozporządzeniem ministra budownictwa z dnia 14 lipca 2006 roku w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych, dostawca ścieków przemysłowych ma szereg obowiązków. Należy do nich: instalacja niezbędnych urządzeń, które podczyszczają ścieki przemysłowe oraz prawidłowa eksploatacja tego sprzętu, obowiązek niezwłocznego powiadomienia o awarii powodującej zrzut niebezpiecznych substancji do urządzeń kanalizacyjnych, zainstalowanie na żądanie właściciela urządzeń kanalizacyjnych i urządzeń pomiarowych służących do określania ilości i jakości ścieków przemysłowych, wewnętrzna kontrola przestrzegania dopuszczalnych ilości oraz natężeń dopływu ścieków przemysłowych.
Wysoko wykwalifikowani specjaliści z firmy SANATOR-BIS pomogą dopilnować Państwu dopełnienia wszelkich formalności. Nasze wieloletnie doświadczenie oraz profesjonalny sprzęt gwarantują możliwość wykonania każdego zlecenia w sposób efektywny, szybki oraz bezpieczny dla środowiska.
Procesy oczyszczania ścieków
Oczyszczalnia ścieków przeprowadza proces oczyszczania nieczystości pochodzenia przemysłowego, realizując kilka następujących po sobie etapów:
Dekantacja
Fazy płynne cieczy o różnych gęstościach układają się warstwami i zostają usunięte każda oddzielnie.
Flotacja
Pobrana zostaje część strumienia wody podczyszczonej. Woda ta, napowietrzona drobnymi pęcherzykami powietrza i poddana wysokiemu ciśnieniu zostaje wtryśnięta do strumienia ścieków surowych. Pęcherzyki powietrza rozprężają się w postaci milionów mikroskopijnych drobin, będących ogniskami kondensacji zanieczyszczeń zawieszonych w ścieku. Pęcherzyki rozprężają się, wynosząc na powierzchnię zanieczyszczenia i tworząc na powierzchni kożuch flotatu.
Strącanie
Odpowiednie ustawienie wartości pH realizowane poprzez dodanie organicznych środków sedymentujących powoduje wytrącenie rozpuszczonych w wodzie zanieczyszczeń, takich jak lekkie węglowodory, metale ciężkie, substancje podwyższające wartości ChZT i AOX do postaci zawiesiny.
Kłaczkowanie (flokowanie)
Zawiesiny unoszące się w wodzie wiążą się w powłokę hydratową mikrokłaczków organicznych. Dodanie polimeru powoduje rozrost kłaczków poprzez ich łączenie się ze sobą, aż do wielkości ok. 10 mm.
W efekcie ścieki przemysłowe zostają oczyszczone i pozbawione toksycznych substancji zanieczyszczających środowisko.