Jako mieszkańcy ziemi każdego dnia wszyscy wykorzystujemy jej zasoby naturalne. Niestety ich ilość nie jest jednak nieograniczona, dlatego powinniśmy podchodzić do eksploatacji surowców odpowiedzialnie. W obecnych czasach ogromnym problemem jest zanieczyszczenie wód, które powstaje oraz utrzymuje się wskutek rozmaitej działalności człowieka – zarówno tej gospodarczej, dotyczącej codziennego funkcjonowania każdego z nas, jak i przemysłowej, wynikającej z pracy różnych zakładów. W obydwu przypadkach konieczne jest oczyszczanie szamba, ze względu jednak na różnice w rodzaju zanieczyszczeń przebieg tego procesu może się nieco od siebie różnić. Poszczególne odpady wymagają zastosowania zupełnie innych technik filtracyjnych oraz służących do tego urządzeń. W tym artykule skupimy się na tym, jak działają przemysłowe oczyszczalnie ścieków, których zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się odpadów chemicznych do środowiska naturalnego.
Jak przebiega przemysłowe oczyszczanie ścieków?
Każda oczyszczalnia przemysłowa poddaje ścieki kilkuetapowemu procesowi, który ma na celu zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeniom środowiska naturalnego. Zanim trafią one na powrót do naturalnego obiegu, należy się z nich pozbyć wszelkich szkodliwych toksyn. W pierwszej kolejności oczyszczalnia ścieków przemysłowych poddaje je więc dekantacji, pod wpływem której ciecze o różnej gęstości układają się warstwowo, co pozwala na oddzielenie ich od siebie. Następnie dochodzi do flotacji, czyli procesu, podczas którego powstałe w wyniku zastosowania wysokiego ciśnienia pęcherzyki powietrza wypychają wszelkie zanieczyszczenia na powierzchnię cieczy – dzięki temu możliwe jest ich mechaniczne usunięcie. Ze względu na zawartość rozmaitych związków chemicznych w cieczy konieczne jest wyrównanie jej wartości pH, które następuje w trakcie procesu nazywanego strącaniem. Ostatnim etapem jest tzw. kłaczkowanie, po którym oczyszczanie ścieków przemysłowych dobiega końca.
Czyszczenie kanalizacjo to obowiązek każdej firmy
Dbanie o czystość środowiska leży w interesie każdego z nas, niestety jednak konieczność ponoszenia opłat za oczyszczanie ścieków prowadzi do unikania tej odpowiedzialności przez niektóre firmy. Dlatego właśnie czyszczenie kanalizacji obostrzone jest przepisami, których lekceważenie doprowadzić może do nałożenia nieprzyjemnych kar na dany zakład. Stąd bierze się dość powszechne zainteresowanie usługami monitoringu kanalizacji. Wykorzystuje się w tym celu specjalne narzędzia, które pozwalają ocenić stan różnego rodzaju instalacji i – w razie potrzeby – zalecić ich naprawę. W przypadku konieczności poprawienia stanu kanalizacji wykorzystywana jest często koparka ssąca. Jest to urządzenie, które pozwala na przeprowadzenie bezinwazyjnych napraw, pozostawiając rozmaite instalacje ukryte głęboko pod ziemią w nienaruszonym stanie. Żeby jednak zapobiegać konieczności prowadzenia jakichkolwiek napraw, należy po prostu dbać o regularne czyszczenie ścieków – dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia awarii.